Karakter LCD Kullanarak Twitter Durum Ekranı

0
434
Karakter LCD Kullanarak Twitter Durum Ekranı
Karakter LCD Kullanarak Twitter Durum Ekranı

Karakter LCD Kullanarak Twitter Durum Ekranı

Twitter geliştiricilerinin ilgisini çekebilecek bir uygulama ile karşı karşıyayız. Bu uygulama Twitter uygulamasını kullanarak son atılan mesajları ekranda gösterir. Aynı zamanda da motora bağlı olan bir bayrak ile her mesaj alındıkça bayrak hareket ettirilir. Arduino’nun Twitter ile iletişime geçmesi için Perl dilinde yazılmış bir programcığa ihtiyaç duyar. Bu programcık ile Arduino da seri bağlantı ile iletişime geçer. Ayrıca hız kontrol sistemiyle güncelleme hızları da kontrol edilmiş olur. Hız kontrolü ve Servo motor ile yapılan bayrak devresi tercihe bağlı olup isteğe bağlı olarak koyulabilir, örnek bir bayrak uygulaması resimde gösterilmiştir.

Bayrak devresi için bir adet servo motor ve transistöre ihtiyaç vardır. Transistörün emitör ayağı GND ayağına, beyz ayağı Arduino’nun 7. bacağına, kollektör ayağı ise servonun GND bacağına bağlanmalıdır. Servo’nun beslemesi 5V ayağına ve servo kontrol bacağı da Arduino’nun 9. bacağına bağlanmalıdır. Transistor fazla bir güç gerektirmediği için 2N2222A kullanılabilir.

Hız kontrolü içinse basit bir potansiyometre devresi yeterlidir. Potansiyometrenin orta ucu AO bacağına bağlanır ve diğer iki ucu 5V ve GND ayaklarına bağlanır.

Arduino kodu yükledikten sonra örnek kodlar kısmında verilen Perl dosyası ile de Twitter uygulaması yapmayı unutmayın. Bu dosya hakkında pek fazla bilginiz yoksa Twitter için yazılım geliştirme işlerini araştırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here