Arduino Ateş Algılayıcı

0
4655
Arduino Ateş Algılayıcı
Arduino Ateş Algılayıcı

Arduino Ateş Algılayıcı

Alev algılayıcıları herhangi bir ısı veya ışığı algılamayıp alevin yaydığı elektromanyetik dalganın spektrumunu ölçerek alevin var olup olmadığını gösterir. Daha anlaşılır bir anlatımla alevin ışığının rengini görüp buna göre tepki verir. Duman ve ısı dedektörleri gibi yangın algılamada kullanılabilecek bir çözüm de bu olabilir. Eğer çok güvenli bir sistem istiyorsanız hepsini beraber kullanabilirsiniz. Ama doğru olan bu işlerde profesyonel ekipmanları kullanmanızdır. O yüzden doğacak sorunlardan dolayı bir sorumluluk kabul edemesek de basit ölçüm işleri için ideal bir algılayıcı olabilir.

Alev algılayıcı kızılötesi 760 nano metre ve 1100 nano metre dalga boyu arasında hassas bir ölçüm yapar. Algılayıcının üzerinde iki adet çıkış bulunur. Analog çıkış VCC ayağında 5V uygulanmakla faal hale geçer. Dijital çıkış ise 3.3V uygulanmakla çalışır. Bu algılayıcı 1 metreye kadar olan bir alevi algılayabilir.

Bu projede algılayıcının VCC ayağı 5V kısmına, GND ayağı GND kısmına ve AO ayağı da Arduino kartın A0 ayağına bağlanmalıdır. Bütün gereken bağlantı budur. Bağlantıyı yaptıktan sonra kodu yükleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here