Arduino İle Ev Isı Ölçer

0
3396
Arduino İle Ev Isı Ölçer
Arduino İle Ev Isı Ölçer

Arduino İle Ev Isı Ölçer

Bu projede hazırladığımız düzeneğimiz ile pencereleri, kapıları vb. evimize soğuk havanın girebileceği mekanları kontrol edeceğiz. Termistör kullanarak dış ortamdan sıcaklık bilgilerini alacağız ve Arduino kartı ile bilgileri işleyeceğiz.

TERMİSTÖR NEDİR?

Bir çok maddenin elektriksel direnci sıcaklıkla değişir. Sıcaklığa karşı hassas olan maddeler kullanılarak sıcaklık kontrolü ve sıcaklık ölçümü yapılabilir. Sıcaklık ile direnci değişen elektronik malzemelere; term (sıcaklık) ve rezistör (direnç) , kelimelerinin birleşimi olan termistör denir. Termistörler genellikle yarı iletken malzemelerden üretilirler. Termistör yapımında çoğunlukla oksitlenmiş manganez, nikel, bakır veya kobaltın karışımı olan maddeler kullanılır. Termistörler ikiye ayrılır:

PTC (SICAKLIKLA DİRENCİ ARTAN TERMİSTÖRLER – POSITIVE TEMPERATURE COEFFICIENT)

PTCnin çalışma prensibi; Bulunduğu ortamın veya temas ettiği yüzeyin sıcaklığı arttıkça elektriksel direnci de artan elektronik devre elemanıdır.

PTC’LERİN KULLANIM ALANLARI;

PTC’ler – 60 °C ile +150 °C arasındaki sıcaklıklarda kararlı bir şekilde çalışabilirler. 0.1 °C’ye kadar duyarlılıkta olanları vardır. Daha çok elektrik motorlarını fazla ısınmaya karşı korumak için tasarlanan devrelerde kullanılırlar. Ayrıca ısı seviyesinin belirli bir değer aralığında tutulması gereken tüm işlemlerde, tüm devrelerde kullanılabilir. PTC’nin sağlamlık testi; PTC’yj uçlarından ohm metreye bağladığımızda (termistör bir direnç oiduğu için yönüne bakmaya gerek yoktur) ilk olarak oda sıcaklığında PTC’nin üzerinde yazılı olan değeri okumamız gereklidir. Daha sonra mum veya benzeri bir araç ile ısıttığınızda (bu ısıstma işlemini yaparken ateş direk elemanın üzerine tutulmamalıdır, aksi takdirde eleman zarar görebilir) direnci yükselir ise PTC sağlamdır. Bunun dışında bir durum gerçekleşiyor ise PTC arızalı demektir.

NTD (SICAKLIKLA DİRENCİ AZALAN TERMİSTÖR – NEGATIVE TEMPERATURE COEFFICIENT)

NTC’nin çalışma prensibi; Bulunduğu ortamın veya temas ettiği yüzeyin sıcaklığı arttıkça elektriksel direnci azalan devre elemanıdır. PTC‘lerin tam tersidirler.

NTC’LERİN KULLANIM ALANLARI;

NTC‘Ier – 300 C° ile +50 C° arasındaki sıcaklıklarda kararlı bir şekilde çalışabilirler. 0.1 C°’ye kadar duyarlılıkta olanları vardır. Daha çok elektronik termometrelerde, arabaların radyatörlerinde, amplifikatörlerin çıkış güç katlarında, ısı denetimli havyalarda kullanılırlar. PTC‘Iere göre kullanım alanları daha fazladır. NTC‘nin sağlamlık testi; NTC’yi uçlarından ohm metreye bağladığınızda ilk olarak oda sıcaklığında NTC’nin üzerinde yazılı değeri okumamız gerekiyor. Daha sonra mum veya benzeri bir araç ile ısıttığımızda direnci azalıyor ise NTC sağlam demektir. Bunun dışında bir durum gerçekleşiyorsa NTC arızalıdır.

Kullanılan Malzemeler

  • Bir adet Arduino Uno kartı,
  • Bir adet kırmızı led,
  • Bir adet yeşil led,
  • Dört adet termistör,
  • Dört adet 10K ohm direnç (1 /4 watt gücünde).

Tasarım

Öncelikle Arduino kartından breadboard‘a 5v ve GND pinlerinden besleme kablolarını çekiyoruz. Dört adet termistörün bir uçlarını Arduino kartın analog girişlerine ve 10K ohm dirençler ile negatif şeride bağlıyoruz. Termistörün diğer uçlarını ise 5v pininden çektiğimiz pozitif besleme şeridine ekliyoruz. Kartın dijital 10 pinine kırmızı led’in negatif ucunu, dijital 11 pinine yeşil led’in negatif ucunu bağlıyoruz. Bu şekilde devre tasarımımız bitiyor.

Kodlar

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here