Arduino Uzaktan Kumanda

0
6060
Arduino Uzaktan Kumanda
Arduino Uzaktan Kumanda

Hergün televizyon izleyen bir toplum olduğumuzdan kumanda hep elimizin altında olmasına aşinayız.Bu projede uzaktan kumanda ile arduino kartın kontorü gerçekleştirilmiştir.

Uzaktan kumandalarda ortalama 30-40 tuş bulunmakta uzaktan control edilebildiği gibi 30-40 farklı kombinasyon ile kontrol sağlanabilmektedir. Uzak ton kumandasından very alabilmemiz için TK19 modülüne ihtiyacımız var. Bunu haricinde piyasada bu modülün işlevini gerçekleştiren bir çok farklı modül bulunmakta ve genellikle bunlara IR yani kızıl ötesi alıcı ismi verilmektedir.

Aşağıdaki system seçtiğiniz herhangi bir projeye entekre edilerek size verilecektir.Örnek olması açısından 4 ledin kontorol mekanizmasını sizlere açıklıyoruz.

Kullanılan Malzemeler

  • Arduino prototipleme kartı
  • 4 adet led
  • 4 adet 220 ohm direnç
  • TK19 kızılötesi alıcı

Kullandığımız modülün 3 ayrı bacağı bulunmakta ve 5v ile standart arduino beslemesi ile belene bilmektedir. Soldan sağa sırasıyla: GND, +5V, OUT. Bu sıralama ve besleme kullandığımız modüle, üreticisine göre değişebilir.

Bağlantı şeklini aşağıdaki gibi gerçekleştiriyoruz.

Arduino Uzaktan Kumanda
Arduino Uzaktan Kumanda

Öncelikle size uzaktan kumandanın çalışma mantığına biraz değinelim. Uzaktan kumandada herhangi bir butona bastığımızda o butona atanmış olan kodu  kızılötesi ile iletir. Alıcılar ise bu kızılötesi veriyi algılar ve yorumlar. Bu verinin frekansı 38 KHz olduğu için insanlar tarafından algılanmaz . Alınan bu veri ile mikroişlemcide basit if else kontrolü ile istenilen görevi yaptıra biliriz.

Öncelikle elimizdeki kumandanın hangi veriyi yolladığını anlamak için denemeler yapıp veriyi okuyup ondan sonar kodlamasını gerçekleştirerek size sunuyoruz.Bundan dolayı kumandayı bizden temin etmemeniz durumunda kod bloğunda değişiklik yapmanız gerekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here