Arduino Buzzer İle Kapı Zili Uygulaması

0
40
Arduino Buzzer İle Kapı Zili Uygulaması
Arduino Buzzer İle Kapı Zili Uygulaması

Arduino Buzzer İle Kapı Zili Uygulaması

Buzzer konusuna değinmişken ara uygulama olarak buzzer ile kapı zili uygulamasını tasarlayıp uygulayalım. Bu uygulamada butona basıldığında, buzzer’dan melodik bir ses bütünü çıkmasını sağlıyoruz. Buton‘dan el çekilse dahi tanımlanan notalar bitene kadar ses kesilmeyecektir.

Kullanılan Malzemeler

  • Arduino Uno kartı,
  • Buton,
  • Buzzer,
  • 10 kiloohm direnç ve çeşitli kablo, devre elemanları.

Tasarım

Arduino Uno kartımızın iki adet dijital girişini kullanacağız. Bunlardan biri, buton’un bağlı olduğu Dijital-12 ucu diğeri ise buzzer’ın bağlı olduğu Dijital-8 ucudur. Buton’un boşta kalan ucu enerji için kartın pozitif 5 volt beslemesi ile desteklenir. Dijital-12 ucuna giden kablo aynı zamanda 10 kiloohm değerindeki bir direnç ile toprağa bağlanmıştır. Genellikle elektronik devrelerde buton’un kullanımı direnç ile bu şekilde olmaktadır. Aynı şekilde buzzer’ın diğer ucu da topraklama ile kartın Gnd girişine bağlanmıştır.

Kodlar

Buton ile buzzer kontrolü için gerekli olan kodlar aşağıda yer almaktadır. Kodlar içerisinde ağırlıklı olarak Arduino‘nun bize sunduğu toneMelody uygulamasından yararlandık. İlk başta bizim için gerekli olan harici “pitches.h” dosyasıdır. Bu dosyada notaların isimleri ve frekansları yer almaktadır. Pitches dosyasının nasıl eklendiğinden kodların sonunda bahsettik. İkinci olarak kapı zilimizde kullanmak istediğimiz melodileri tanımladık. Daha sonra bu notaların vuruş ritimlerini ve butona basıldığında bir saniyelik zamanda hangi notanın ne miktarda çalacağını belirttik. En son olarak da tone() fonksiyonu ile melodimizi bir ses bütünü haline getirerek buzzer‘dan ses çıkışı elde etmiş olduk.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here