Arduino Ldr İle Rgb Gece Lambası

0
36
Arduino Ldr İle Rgb Gece Lambası
Arduino Ldr İle Rgb Gece Lambası

Arduino Ldr İle Rgb Gece Lambası

Ldr’nin üzerine gelen ışık yoğunluğuna göre devreye analog değer veren bir elektronik eleman olduğunu biliyoruz. Rgb ise İngilizce Red-Green-Blue kelimelerinin baş harflerini alarak oluşturulmuş bir terimdir. Rgb özellikli led lambalar, devrenin ihtiyacına göre tek tek veya aynı anda kırmızı, yeşil, mavi renkleri kullanan bir üründür.

Ldr ile rgb gece lambası projemizde, Idr ile dış ortamın ışık yoğunluğunu alıp, gece lambasında renk cümbüşü oluşturacağız. Hangi zamanda hangi rengin yanacağına ise ldr üzerine düşen ışığın açısal hesaplamasını yaparak karar vereceğiz.

Kullanılan Malzemeler

  • Arduino Uno Kartı,
  • LDR,
  • 120 kiloohm direnç,
  • 3 adet kırmızı, yeşil, mavi led’ler veya 1 adet RGB özellikli led,
  • Çeşitli kablo ve devre elemanları.

Tasarım

Projemizde her zaman olduğu gibi ilk malzememiz Arduino Uno kartıdır. Kartın Analog-0 girişine Idr’nin bir ucu bağlıdır. Ldr’nin diğer ucu ise kartını 5 volt değerindeki pozitif beslemesindedir. Analog-0 ucuna aynı zamanda 120 kiloohm direnç bağlanmış ve yine aynı direnç topraklama ile kartın Gnd ucuna birleştirilmiştir. Artık devremiz dışarıdan gelen ışık yoğunluğunu alabilmektedir. Çıkış birimlerimiz ise ya 3 adet KYM led‘ler ya da 1 adet RGB özellikli led’dir. Her hâlükârda da çıkış pinleri aynıdır. Kırmızı bacak Dijital-11 yeşil Dijital-10 ve mavi Dijital-9 pinlerine bağlanacaktır. Led’lerin kısa bacağı ise topraklama şeklinde kartın Gnd ucundadır.

İsterseniz led’lerin üzerine şeffaf bir yapı yerleştirerek daha güzel bir gece lambası oluşturabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken, yapının düşük led ışıklarını yansıtabilecek kadar şeffaf, ldr’nin ise ışık alımını engellemeyecek şekilde uzak olmasıdır.

Kodlar

Kod mantığımız daha önce hiç çalışmadığımız şekilde olacaktır. Ldr üzerine gelen ışık açısını matematiksel sinüs, sin() fonksiyonu ile hesaplayarak 3 led’den çeşitli zamanlarda çeşitli renk çıkışları alacağız. Diğer kod açıklamaları kodların yanında bulunmaktadır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here