Akıllı Lamba Sistemi

0
8488
Akıllı Lamba Sistemi
Akıllı Lamba Sistemi

Merhaba bu projemizde sizlere telefon üzerinden bluetooth yardımı ile nasıl lamba kontrolü yapılacağını anlatacağım.Size proje olarak sunduğumuzda ise uzak sunucu vasıtası ile lamba kontrolüde yapılabilmektedir.

Vavien dediğimiz şey ise iki yönlü elektirik anahtarıdır.Kapalı veya Açık konumda iken A bacağını B veya C bacağına bağlar. Vavien anahtarlar karşılıklı çalışır bir odada 2 anahtar ile bir lamba kontrol etmek istediklerinde vavien anahtar kullanılır.Röleyi detatlandırısak;

Röle üzerinden akım geçtiği zaman çalışan elektromanyetik bir devre elemanıdır. Üzerinden akım geçtiği zaman ortak ucu A veya B bacağına bağlamaktadır. Vavien ve Röle birbirine benzeyen yapılardır birbirinden ayıran özellikleri vavien fiziksel bir güçle role ise elektromanyetik güçle açık kapalı işlevini görür. Projemiz için duvarda bulunan anahtarımızı Vavien anahtar ile değiştirmemiz gerekmektedir.

Gereklİ olan mazemeler

  • Arduino uno veya mega isteğe göre değişir
  • Vavien Anahtar
  • Tekli 5V Röle Kartı
  • Lamba
  • Bluetooth Modul hc-05 veya hc-06
  • Kablo

ARDUİNO’MUZA BLUETOOTH MODULÜNÜN BAĞLANTISINI GERÇEKLEŞTİRELİM

RXT —-> TXD  ,TXD —-> RXT,GND —-> GND,VCC —-> 5V

Arudino Uno
Arudino Uno

ARDINDAN RÖLE MODÜLÜNÜN ARDUİNO İLE BAĞLANTISINI GERÇEKLEŞTİRELİM

Arduino Bağlantı
Arduino Bağlantı

VE SON OLARAK RÖLE VE VAVİEN ANAHTAR BAĞLANTISINI GERÇEKLEŞTİRELİM

Duvardan gelen kablomuzun birini Röle Modülümüzün C girişine bağlıyoruz.Sonra duvardan gelen 2. kablomuzu Vavien anahtarımızın C girişine bağlıyoruz ardından vavien anahtarımızın A çıkışını Rölemizin NC girişine bağlıyoruz son olarak vavien anahtarımızın B çıkışını Rölemizin NO girişine bağlıyoruz.

Arduino Bağlantı
Arduino Bağlantı

DEVREMİZİN SON HALİ İSE

Akıllı Lamba Sistemi
Akıllı Lamba Sistemi

Bu şekilde olmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here