Arduino BMP180 İle Yükseklik Ölçer (Altimetre)

0
4594
Arduino BMP180 İle Yükseklik Ölçer (Altimetre)
Arduino BMP180 İle Yükseklik Ölçer (Altimetre)

BMP180 Bosch firmasının ürettiği hava basıncını ölçmeyi sağlayan bir algılayıcıdır. Bu aygıt I2C iletişim protokolünü kullandığından bütün Arduino modelleri ile uyumludur. Hava basıncının değişimi çeşitli meteorolojik olaylar ile bağdaştırıldığı için genellikle hava durumu tahmini için kullanılır. Ayrıca havacılıkta altimetre isimli bir cihaz uçağın yüksekliğini ölçmek için hava basıncını kullanır. Hava basıncı mevsimlere ve sıcaklığa göre her zaman değiştiği için altimetreyi yerde iken deniz seviyesinden yüksekliğine göre sıfırlamak gereklidir. Çoğumuz uçağın pilot köşkü kısmına oturamasak da bu durum uçuş simülasyonu oynayanlara pek yabancı gelen bir durum değildir.

Altimetreler bizim için rakım ölçer olarak da kullanılsa da bir cihazın bulunduğumuz yere göre kaç metre yüksekte veya alçakta olduğunu ölçmek için de kullanılabilir. Örneğin bir cihazı iple bir kuyuya veya uçuruma indirerek onun derinliğini ölçebiliriz. Ayrıca yaptığımız dört pervaneli helikopter veya uzaktan kumandalı uçağın kaç metre yüksekte olduğunu ölçebiliriz. Şimdi yapacağımız projede de bu tarz kullanımlar için bir devre oluşturacağız.

Devre açıldığında bulunduğu konumu “Sıfır” olarak belirleyecek ve yerden aşağı indikçe veya yerden yukarı çıktıkça kaç metrede olduğunu gösterecektir. Biz kendi yaptığımız ölçümlerde cihazın fazla hassas olmadığını ve 1 metreye kadar hata payı olduğunu gördük. O yüzden çok hassas uygulamalarda kullanılmaya uygun olmasa da yukarıda bahsettiğimiz uygulamalar için çok uygundur.

Devre bağlantısını yapmak ise her I2C cihazın bağlantısını yapmak gibidir. Bu konuda zorlanacağınızı düşünmüyoruz yine de unutanlar için iletişime geçerek destek verebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here