Arduino’yu Monitöre Bağlamak

0
5012
Arduino'yu Monitöre Bağlamak
Arduino'yu Monitöre Bağlamak

Arduino’yu bizim kullandığımız bilgisayar monitörlerinin çoğu ile kullanma mümkündür. Mönitörde olması gereken özellik VGA soketinin olmasıdır. Bir VGA kablosunu modifiye ederek Arduino ve monitör ile arasındaki bağlantıyı kurabiliriz. TVOut kütüphanesine göre biraz daha gelişmiş olan bu kütüphane ile çeşitli oyun veya gösterge uygulamaları yapılabilir.

Ekran görüntüsünün çözünürlüğü Arduino’nun kısıtlı özelliklerinden dolayı bir bilgisayardan aldığımız çözünürlükle bir değildir. Üstelik birkaç renk seçeneğimiz vardır. Bunun gibi geliştirilmiş birkaç kütüphane vardır ve hepsi birbirine yakın özellikleri göstermektedir. İlerleyen zamanda özellikle Arduino Due için bir kütüphane geliştirilmesi veya VGA kalkanı üretilmesi bizce faydalı olur diye düşünüyoruz. Şimdilik bu kısıtlı özelliklerle yetinmemiz gerekir.

Arduino ile monitör bağlantısını yapmak için öncelikle boş bir VGA yuvası edinmemiz gerekir. Monitörün kablosunu hiç soyup açmaya kalkışmayın işin içinden çıkılmaz bir hale gelir. Bu yuvayı bulmamız biraz zor olsa da bulduktan sonra arka kısmına çeşitli bağlantıları lehimleyerek yapmalıyız. Bunun için fazla bir elektronik parça kullanmamıza gerek yoktur. Sadece birkaç direnç yardımıyla doğrudan Arduino bağlantısı kurulabilmektedir. Aşağıdaki resimde örnek bağlantı şeması verilmiştir. Kullanılan renge göre bu bağlantı şemaları değişir. Bütün bağlantı şemalarını kütüphanenin sayfasında bulabilirsiniz.

Arduino'yu Monitöre Bağlamak
Arduino’yu Monitöre Bağlamak

V6Ax kütüphanesiyle video oyunları da yapılmıştır. Nokia telefonlardaki Snake oyununa benzer bir yılan oyunu, pong oyunu ve Atari’deki Missile Command oyununa benzer bir oyunu ve tetris oyununu örnek kodlar kısmında bulup kendiniz deneyebilirsiniz.

Arduino'yu Monitöre Bağlamak
Arduino’yu Monitöre Bağlamak

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here