Arduino’yu Televizyona Bağlamak (TV Out)

0
111
Arduino'yu Televizyona Bağlamak (TV Out)
Arduino'yu Televizyona Bağlamak (TV Out)

Arduino’da yapabileceklerimizin oldukça geniş bir alana sahip olduğuna en iyi örneklerden biri de TVOut kütüphanesidir. Bu kütüphane ile basit bir devre sistemi ile herhangi bir tüplü televizyonu Arduino ile kontrol etmemiz mümkündür. Grafik konusunda fazla beklentiniz yoksa ve gösterge ekranının ucuz ve büyük olmasını istiyorsanız bu kütüphaneyi kullanarak televizyonunuzu aynı bir TFT ekran gibi bir gösterge haline getirebilirsiniz. Grafikler çocukken oynadığımız Süper Mario oyunundan bile kötü olsa da en azından okunaklı yazı çıkarmak mümkündür.

Arduino’yu televizyona bağlamak için öncelikle televizyonumuzun eski model tüplü televizyonlardan veya RCA tipi jack destekleyen bir televizyondan olması lazımdır. Bunu anlamanız için televizyonun arkasında resimdeki gibi bir girişin olup olmadığını denetleyin.

Arduino'yu Televizyona Bağlamak (TV Out)
Arduino’yu Televizyona Bağlamak (TV Out)

Arduino kartın bağlantısı doğrudan birkaç direnç yardımıyla olmaktadır. Bu dirençlerin değerleri çok önemlidir ve mutlaka dirençler kullanılmak zorundadır.

Devrenin Arduino kartlara bağlantısı ise kartın mikro denetleyicisine göre değişmekte. O yüzden tabloya göre uygun bağlantıyı yapmak gerekir.

Arduino Sync Video Audio
Nano, Uno, Pro Mini 9 7 11
Mega 11 23 10
Leonardo 9 8 11

 

TvOut kütüphanesine sonraca ses fonksiyonu da eklenmiştir. Böylece bu kütüphane ile yapacağımız çeşitli oyunlarda ses efektleri kullanabiliriz.2

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here