Arduino Gelişmiş Robot Araba

0
5355
Arduino Gelişmiş Robot Araba
Arduino Gelişmiş Robot Araba

Arduino gelişmiş robot araba motor kontrolü bölümümüzde robot araba kitinden bir araba yapmıştık ve çalışacağı örnek kodu yüklemiştik. Elbette bu araba daha geliştirilebilir. Eğer arabayı denediyseniz bir engel görünce sola döndüğünü ve engellerin belirgin olmaması durumunda algılamadığını fark etmişsinizdir. Arabanın sürekli sola dönmesi dört duvarlı boş bir odada sorunsuz olabilir. Fakat için eşyalarla döşeli ve haliyle pek çok engel olan odada pek verimli çalışmamasına sebep olmaktadır. Bunun için öncelikle servo başını döndürüp üç taraftan da engel verisi toplamasını sağladık.

Robot sağı, önü ve solu belli bir açı aralığı ile tarayıp üç tarafın engel verisini gönderir. Bu engel verileri ile karmaşık bir karar mekanizması çalışıp robotu mümkün olduğu kadar az engele takılmasını sağlayarak çalıştırır. Ultrasonik tarama yapmak ve bunun verilerini almak biraz işi uzattığı için robot eski hızıyla çalışmayacaktır. Açıkçası biz oraya buraya çarpan robot yerine yavaş ve doğru çalışan robotu tercih ederiz.

Robotun yapım aşamaları ve bağlanması motor kontrolü bölümünde verildiğinden bunu tekrar etmek istemiyoruz. Yeni yazdığımız kod ile bu arabayı güncelleyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here