Dungeons & Dragons Zar Programı

0
439
Dungeons & Dragons Zar Programı
Dungeons & Dragons Zar Programı

Dungeons & Dragons oyunu masa üstü rol yapma oyunlarının en yaygınıdır. Buna ilki de diyebiliriz. Bilgisayarlar kullanımda olmadan önce rol yapma oyunları kâğıt ve figürler üzerinde bir masa üzerinde oynanırdı. Aynı bilgisayardaki rol yapma oyununda olduğu gibi çeşitli hesaplamalar ve zar atma ile oyun oynanır. Ayrıca bilgisayar oyunlarının yaygınlaşmasıyla Baldur’s Gate, Icevvind Dale, Planesca pe:Torment gibi bu sistem üzerine kurulmuş oyunlar da çıkmıştır. Dungeons and Dragons oyununda toplam 6 adet zar bulunur. Bu zarlar bir silahın hasar değerini, isabet oranını, karakterin zehirlenip zehirlenmediğini, büyünün tutup tutmadığını bize gösterir.

Dungeons and Dragons kitaplarına erişim bir şekilde mümkün olsa da zarlara erişim pek kolay olmayabilir. Buna teknolojik bir çözüm getirdik ve artık zarlar dijital ortamda atılıyor. Her ne kadar gerçek zarı tutmasa da işlev bakımından fazla bir kayıp yaşanmadığını söyleyebiliriz. Bu projeyi gerçekleştirmek için 16×2 Karakter LCD ekran, Arduino Uno ve bir adet Joystick modülü yeterli olur. Devre bağlantısı aşağıdaki gibidir:

Dungeons & Dragons Zar Programı
Dungeons & Dragons Zar Programı

Bu programda joystick ile menüleri seçiyoruz ve joystick düğmesine basınca atılan zar değerini sol köşede gösteriyoruz. Bu program 16×2 LCD ekrana yapılabilecek en kompakt gösterge sistemi olsa gerektir. Sizde projelerinizde gereksiz yazı kalabalığından uzak dursanız iyi olur.

Dungeons & Dragons Zar Programı
Dungeons & Dragons Zar Programı

Resimde görüldüğü gibi karakter LCD ekrana göre gelişmiş sayabileceğimiz bir menü var. Bu menü ikonlarını yapmak için özel karakter kullandık. Her ikon seçildiğinde hangi ikonun seçildiğini belirtmek içinse daha içi dolu bir ikon LCD ekrandaki uygun yer üzerine yazılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here