Android İke Dot Matrix’e Mesaj Gönderme

0
21
Android İke Dot Matrix'e Mesaj Gönderme
Android İke Dot Matrix'e Mesaj Gönderme

Android İke Dot Matrix’e Mesaj Gönderme

Bu projemizde Arduino ile Android arasında bluetooth haberleşme gerçekleştirip, Arduino’ya bağlı olan Dot Matrix Display‘de gönderilen mesajı görüntüleyeceğiz. Konuyla ilgili gereken öncül bilgiler Arduino HC-05 Bluetooth Modül – Android eşleşmesidir. Bunu da zaten daha önceki projelerimizde yapmıştık. Android uygulamayı kendimiz tasarlamayıp apk uygulaması olarak indireceğiz.

Kullanılan Malzemeler

  • Bir adet Arduino Uno kartı,
  • Bir adet 32×16 Dot Matrix Display,
  • Bir adet bluetooh modülü HC-05,
  • Bir adet akıllı telefon/tablet.

Tasarım

32×16 Dot Matrix Display yanında Arduino karta bağlanan konektörü ile gelmektedir. Martix konusunda yapılması gereken şey konektörü Arduino kartın dijital uçlarına bağlamak. 512 adet led’e sahip olan bu display 5 volt ile çalışabilmektedir.

Android İke Dot Matrix'e Mesaj Gönderme
Android İke Dot Matrix’e Mesaj Gönderme

HC-05 Bluetooth modülünü eski projelerimizden hatırlıyorsunuzdur. Bizim için önemli 4 adet ucu vardı. Bunlar VCC, GND, TX ve RX. VCC, Uno kartın 5 volt girişine, GND ise GND girişine bağlanacaktır. Seri haberleşme uçları arasında ise çaprazlama tekniğini kullanıyorduk: TX-RXD (dijital-O), RX-TXD (dijital-1).

Devre aşamasında yapılması gereken sadece bu kadar. Aşağıda devre resmi gösterilmektedir.

Kodlama

Kodlama bölümünde yapacağımız işler sırasıyla Dot Matrix Display kütüphanesini Arduino’ya eklemek. Sonra Arduino kodunu yazmak ve en son olarak da Android mesaj gönderme uygulamasını indirip kullanmak.

Dot Matrix Display kütüphanesine https://github.com/freetronics/DMD adresinden erişebilirsiniz. Ekranın sağında bulunan “Download ZIP” butonu ile kütüphaneyi indirip Arduino/libraries klasörünün içine taşıyınız.

Arduino kod bloğu aşağıdaki gibidir:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here